Vyhledávání


Powered by Google
Česky English Deutsch

Aktuální teploty

Železný brod -100°
Jizerka 16°
Lysa hora 15°
Čertovo břemeno 15°
Držkov 15°
Kamenec 15°
Vrbova bouda 15°

Stanice Kamenec

Stanice Kamenec

[CNW:Counter]

male_foto

Měření a kamery ze západních Krkonoš a jejich podhůří (z poloh od 500 do 1315 m n m) za posledních 48 hodin. Obnova stránky po pěti minutách.
Toto je alternativní stránka ke stránce Kokrháče a Lysé hory.
Snímek přímo z vrcholu Lysé hory je zde a nová kamera na Vrbatově boudě má svoji stránku tady.
NOVINKA: Galerie nove kamery s vysokym rozlisenim, snimajici pohled z Lyse hory podel modre sjezdovky k Jizerkam a Jestedu.

Obrázek ukazuje on-line záběr panoramatu Kokrháče a Lysé hory, fotografovaný od horní stanice vleku z Jablonečku na Kamenec. Záběr, na který se právě díváte, byl pořízen 29.08.2005 05:35. Za zprostředkování bezplatného přenosu obrázku děkujeme firmě Mikroservis Semily, jmenovitě panu M. Patkovi.

Dnešní obrázkovou historii této kamery najdete na stránce Denní galerie Kamence. Pozor při jejím otvírání (má značný objem), jste li právě připojeni přes modem. Galerii snímků za poslední hodinu viz na stránce Hodinová galerie Kamence. Můžete se také podívat, pro srovnání a za účelem krátkodobé predikce, na aktuální počasí k sousedům na severozápadě na Jizerce (kde při západním, oceánském proudění bude většinou pršet či sněžit o něco dříve, než v Krkonoších) nebo i na řeku Jizeru do nedalekého (10 km) podhůří, do Železného Brodu. Informace o pocasi v nedalekem Vysokem nad Jizerou najdete zde.

Popis obrázku

Online záběr, který vidíte (pokud není zrovna tma, mlha a kamera i spojení funguje) je od budovy vleku na Kamenci, na konci návrsí od Vysokého směrem k Tříči a Jablonečku. Začíná vlevo dole v údolí Jizery bílou továrnou Darre. Výška hladiny Jizery (jejíž koryto je vidět napravo od továrny) dole v Jablonečku je asi 440 m n m. V horní části levého okraje obrazu vidime louky u vleku na Studenov (Rokytnice n.J.), které na nejnižším místě hřebínku ohraničuje chata Spolana 930 m n m. Záběr kamery začíná zleva zhruba na 15 stupních ssv směru, těsně napravo od Janovy skály 1000 m n m poblíž Ćerťáku nad Harrachovem. Za Studenovem vidíme, již na pohraničním hřebenu, výrazný vrch jmenujici se též Kamenec 1238 m n m, přecházející napravo v Luboch (na polskych mapách označovaný též jako Kamiennik) 1300 m n m. Za Lubochem zastiňuje výhled na pohraniční hřeben se Szrenicou (Reiftraeger) hřeben Plešivce 1209 m n m pokračující sedlem Zadní Plech 1200 m n m. Vnitrozemský, český hřeben dále napravo pokračuje Lysou horou 1344 m n m. Dobře vidíme modrou sjezdovku zleva, dále průsek lanovky na Lysou horu (horni stanice, kde měříme, má 1312 m n m) a červenou sjezdovku zprava. Před sjezdovkami vidíme zleva rozložitý vrch Stráž (s hotelem Stráž napravo) zastiňující nám pohled na Rokytnici n.Jiz. i na Horní Domky na jejím okraji, směrem k Lysé hoře.

Kokrháč - Kotel, nejvyšší viditelný bod našeho záběru (Sněžné jámy a Vysokě Kolo 1500 m n m, které jsou schovány spolu s Labskou loukou za Lysou horou, nevidíme) má 1435 m n m. Dobře je vidět charakteristický přechod do Kotelních jam pod vrcholem. Tahle nezaměnitelná silueta je vidět při vhodném počasí někdy už za Prahou, jedete li po silnici č. 10 směrem na Liberec a Krkonoše. (Samotné Kotelní jámy jsou pak vidět, díváte li se více od jihu, třeba od Benecka.) Napravo od Kotle je Zlaté návrší s naší další stanicí na Vrbatově boudě, pod ním je ještě více napravo Vlčí hřeben. Záběr pod hřebenem končí osadou Františkovem a údolím v Buřanech, nad nimž vede silnice z Horni Rokytnice na Rezek, do Vítkovic a Jilemnice. Úplně napravo jsou pak svahy osady Hejlova. Nalevo pod Kotlem vidíme lučni enklávu Dvoraček. Vleky v popředí obrázku na Kamenci ústí dva, novější Poma je vpravo od kiosku pro lyžaře. Za zády zleva máme Vysoké nad Jizerou, zprava pak obec Tříč. Harrachov je schován za kopcem na levém okraji obrázku, Špindlerův Mlýn pak v údolí Labe za pravým okrajem, kde bychom při šírokoúhlejším záběru uviděli i Luční horu 1550 m n m (zakrývající z těto strany Sněžku 1603 m n m) a další vrcholy Krkonoš.

Celkové výškové rozpětí záběru je 440 m n m - 1435 m n m, tedy 995 metru. Naše kamera je umistěna ve výši cca 690 m n m. Měříme teplotu a vlhkost jednak přímo na Kamenci, dále v Příchovicích, 6 km na severozápad, nedaleko kostela v poloze podobne (při zatažené obloze) svahům Studenova, v Držkově, 7 km na západ od Vysokého a na horní stanici lanovky na Lysou horu, 9 km od Kamence. Tam je umístěna i naše další kamera. Doporučujeme shlédnout i její aktuální záběry, viz také odkazy (i na galerii) zde. Za bezplatný přenos dat z Lysé hory přes jejich přístupový bod v Rokytnici nad Jizerou děkujeme panu M. Jujnovičovi a jeho firmě Netair z Jablonce nad Jizerou.