Vyhledávání


Powered by Google
Česky English Deutsch

Aktuální teploty

Železný brod -100°
Jizerka 16°
Lysa hora 15°
Čertovo břemeno 15°
Držkov 15°
Kamenec 15°
Vrbova bouda 15°

Stanice Lysá hora

Stanice Lysá hora

Měření a kamery ze západních Krkonoš a jejich podhůří za posledních 48 hodin. Obnova stránky po pěti minutách.

Děkujeme: Spartaku Rokytnice, Městskému úřadu v Jablonci nad Jizerou, firmě Mikroservis Semily, panu Jujnovičovi a jeho firmě NetairMatematicko-fyzikální fakultě UK

Obrázek ukazuje on-line záběr panoramatu Kokrháče a Lysé hory, fotografovaný od horní stanice vleku z Jablonečku na Kamenec, poblíž Vysokého nad Jizerou. Záběr, na který se právě díváte, byl pořízen 08.06.2005 10:50. Poklepnutím na něj ho dostanete ve větším formátu.

Podívejte se také na snímky přímo z vrcholu Lysé hory. Nezapomeňte na novou kameru na Vrbatově boudě a na paralelní stránku Kamence, která se obnovuje i při výpadcích spojení z Lysé hory.

Můžete se také podívat, pro srovnání a za účelem krátkodobé predikce počasí, na aktuální situaci k sousedům na severozápadě na Jizerce (kde při západním, oceánském proudění bude většinou pršet či sněžit o něco dříve, než v Krkonoších) nebo i na řeku Jizeru do nedalekého (10 km) podhůří, do Železného Brodu.

Dnešní obrázkovou historii kamery Kamence najdete na stránce Denní galerie Kamence. Galerii snímků za poslední hodinu uvidíte na stránce Hodinová galerie Kamence. Pozor při otvírání galerií (mají značný objem) jste li připojeni přes modem s pomalým připojením. Poklepnutím na zmenšené obrázky dostanete záběr v nejlepším rozlišení.

Popis obrázku z Kamence

Poznámka. Od 18.12 do 29.4 byl vidět mezi 18-21 hodinou osvětlený záběr z nočního lyžování na Kamenci (více informace).

Záběr, který vidíte (pokud není zrovna tma, mlha a kamera i spojení funguje - v opačném případě se koukněte, pro lepší orientaci v tomto textu, třeba sem) začíná vlevo dole v údolí Jizery bílou továrnou Darre. (Dříve Železnobrodské sklo, a ještě mnohem dříve přádelna firmy Liebig, jedna z mnohých v tomto kraji.) Výška hladiny Jizery (jejíž koryto je vidět napravo od továrny) dole v Jablonečku je asi 440 m n m. V horní části levého okraje obrazu vidime louky u vleku na Studenov (Rokytnice nad Jizerou), které na nejnižším místě hřebínku ohraničuje chata Spolana 930 m n m. Záběr kamery začíná zleva zhruba na 15 stupních ssv směru, těsně napravo od Janovy skály 1000 m n m poblíž Ćerťáku nad Harrachovem. Za Studenovem vidíme, již na pohraničním hřebenu, výrazný vrch jmenujici se též Kamenec 1238 m n m, přecházející napravo v Luboch (fotografie z 16.1.2005, ten den bylo v Praze +16 C) na polských mapách označovaný též jako Kamiennik) 1300 m n m. Za Lubochem zastiňuje výhled na pohraniční hřeben se Szrenicou (Reiftraeger) hřeben Plešivce 1209 m n m pokračující sedlem Zadní Plech 1200 m n m. Vnitrozemský, český hřeben dále napravo pokračuje Lysou horou 1344 m n m. Dobře vidíme modrou sjezdovku zleva, dále průsek lanovky na Lysou horu (horni stanice, kde měříme, má 1312 m n m) a červenou sjezdovku zprava. Před sjezdovkami vidíme zleva rozložitý vrch Stráž (s hotelem Stráž napravo) zastiňující nám pohled na Rokytnici i na Horní Domky na jejím okraji, směrem k Lysé hoře.

Kokrháč - Kotel, nejvyšší viditelný bod našeho záběru (fotografie je z 22.3.2005) má 1435 m n m. (Sněžné jámy a Vysoké Kolo 1500 m n m, které jsou schovány spolu s Labskou loukou za Lysou horou, nevidíme.) Dobře je vidět charakteristický přechod do Kotelních jam pod vrcholem. Tahle nezaměnitelná silueta je vidět při vhodném počasí někdy už za Prahou, jedete li po silnici č. 10 směrem na Liberec a Krkonoše. (Samotné Kotelní jámy jsou pak vidět, díváte li se více od jihu, třeba od Benecka.) Napravo od Kotle je Zlaté návrší s Vrbatovou boudou, pod ním ještě více napravo Vlčí hřeben. Záběr pod hřebenem končí osadou Františkovem a údolím v Buřanech, nad nimž vede silnice z Horni Rokytnice na Rezek, do Vítkovic a Jilemnice. Úplně napravo jsou pak svahy osady Hejlova. Nalevo pod Kotlem vidíme lučni enklávu Dvoraček. Vleky v popředí obrázku na Kamenci ústí dva, novější Poma je vpravo od kiosku pro lyžaře. Za zády zleva máme Vysoké nad Jizerou, zprava pak obec Tříč. Harrachov a Nový Svět jsou schovány za horou Čerťákem za levým okrajem obrázku, Špindlerův Mlýn v údolí Labe za pravým okrajem, kde bychom při širokoúhlejším záběru uviděli i Luční horu 1550 m n m (zakrývající z této strany Sněžku 1603 m n m) a další vrcholy Krkonoš.

Celkové výškové rozpětí záběru je 440 m n m - 1435 m n m, tedy 995 metru. Naše kamera je umistěna ve výši cca 690 m n m. Měříme teplotu a vlhkost jednak přímo zde na Kamenci, dále pak v Příchovicích, 6 km na severozápad, nedaleko tamějšího kostela v poloze podobné (při zatažené obloze) svahům Studenova, v Držkově, 7 km na západ od Vysokého - a především na horní stanici lanovky na Lysé hoře, 9 km od Kamence. Tam je umístěna i naše další kamera. Doporučujeme tedy shlédnout i její aktuální záběr , nebo její velkou celodenní galerii. Pozor, u galerie jde opět o značně veliký soubor. Ve dnech s celodenní mlhou či při výpadku spojení doporučujeme raději podívat se na archivy fotek z Kamence resp. Lysé hory. (Tyto stránky jsou v přípravě. Viz ukázku z Lysé hory, nebo výše již zmíněný záběr z Kamence a další snímky zmíněné na stránce vzkazů.)