Vyhledávání


Powered by Google
Česky English Deutsch

Aktuální teploty

Železný brod -100°
Jizerka 16°
Lysa hora 15°
Čertovo břemeno 15°
Držkov 15°
Kamenec 15°
Vrbova bouda 15°

Vzkazy pro návštěvníky

test php

Červen 2005 ahoj

Navštivte naši krkonošskou stránku Kokrháč s velmi pěknými kamerami (na Kamenci u Vysokého nad Jizerou, na Lysé hoře) a množstvím teplotních a jiných grafů z výšek 510 až 1315 m n m !

Visit our Riesengebirge page with nice cameras and many instructive temperature/humidity graphs see e.g. the online view from the upper station of the ski lift, on the top of Lysa hora, altitude 1315 m.

19. listopadu

Ukázková studená fronta, nejlépe viditelná na grafech Brodu a Jizerky, na tomto teplotním grafu a na tomto tlakovém grafu.

Viz dále zápis velké vody 17. - 19. 11 z Jizerky zde. Srovnej se sice typičtější (jedna krátká srážková epizoda versus třídenní srážkové období), ale mnohem menší poslední velkou vodou tamtéž, loni v prosinci. Tahle poslední třídenní srážková epizoda byla zatím nejvýraznější za celou dobu našich měření.(Nutno ale dodat, že uplynulé dva roky byly na velké vody neobyčejně chudé.)

10. listopadu

Altocumulus lenticularis

Občas se nám na našich kamerách podaří zachytit pěkné scenérie a zajímavé atmosférické jevy. Koukněte třeba na "UFO" mrak ze dne 10. listopadu, který se po poledni vytvořil nad Krkonošemi. Dotyčný mrak tvaru "sombrero" vzniká výškovým přetékáním překážky, tedy horské skupiny, a znazorňuje vlastně vrchol stojaté vlny, která tímto přetékáním překážky vzniká. (Často i dost daleko - a vysoko - za tou překážkou a těch vln může být i několik za sebou.) Ve vrcholu vlny pak adiabatickým rozpínáním může dojít až ke kondenzaci vodních par (v jinak - při průběhu nižšími partiemi té vlny - bezmlžném, ba poměrně suchém vzduchu) a tím se vrchol té vlny náležitě visualizuje. Jsou li při tom proudění nad sebou dvě, nebo více vrstev vzduchu různých vlastností (což je častá situace zvláště v zimě) vznikají ta "sombrera" dvě, nebo více. Tyhle vlny umožňují např. plachtařům (viz pěkný informativní článek, i s konkrétními údaji pro Krkonoše zde) dosahovat při létání rekordních výšek. (Vzestupné proudy při bouřce to umožňují také, ale ten altokumulus je přece jen bezpečnější :-)

Viz snímky (1-12, zaměńte poslední cifru adresy) z Lysé hory, totéž (2- 10) z Kamence a pro doplnění (1-5) i z Jizerky.


A message to non-czech speaking visitors

Are you interested in our project? Please, do not hesitate to enter our discussion page preferably in english but other languages (polish, german, russian,...) could be possibly used as well. You can either register yourselves by sending an email to registrace@hydronet.cz - or simply enter the discussion as an anonymous visitor. You may (or may not) fill the head of your contribution ("Předmět"). Use the login name "anonym" and empty password (="heslo"). Click on "Odeslat do diskuse" (= to send your contribution). You may put your email address and various web references inside your contribution - or write us directly e.g. on zahradnik@hydronet.cz.


Novinky na podzim

Připravujeme inovovanou hlavní stránku, sledujte změny!

Kamery

Hodnotit naše kamery můžete na stránce Top 20 . Pomozte nám s propagací naší činnosti !

WiFi versus GPRS

Při námraze na Lysé hoře obalující naši anténu nám občas vypadává WiFi spojení, náhradní vysílání přes GPRS bude přes zimu asi nutností. Náměty, jak účinně ochránit tamní anténu před narůstáním ledu vítáme :-) V případě výpadku Lysé je k dispozici náhradní stránka Kamence .

Stěhování

V těchto dnech a týdnech se postupně stěhujeme na jiný server, do Karlina na MFF UK, omluvte tedy dočasnou nefunkčnost a následné změny adres galerií obrázků. Aktuální informace viz denní diskusní stránka.

Stanice Čertovo Břemeno

Viz naši novou stanici na na nedávno postaveném, krásně položeném golfovém hřišti v Alenině Lhotě, v žulové krajině České Sibiře. Denní galerie kamery je zde.

Kamera na Lysé hoře

Nová kamerka na Lysé hoře. Od 15.9 také běžíme na Lysé hoře přes WiFi. Jde o testovací provoz venkovní antény v nejednoduchých podmínkách velmi exponovaného -co se větru a námrazy týče - místa. Děkujeme panu M. Jujnovičovi a jeho firmě Netair za možnost připojení naší stanice na Lysé hoře přes jejich přístupový bod v Rokytnici nad Jizerou.


Novinky přes léto

Připomínáme všechna naše nová měření zprovozněné během léta totiž v Držkově, v Příchovicích a ve Vysokém n.J. (na Kamenci), a především pak na Lysé hoře v Krkonoších. Vše je soustředěno na web stránce Kokrháč .

Na Jizerce byl (znovu)instalován (znovu) opravený hladinoměr (s ještě dokonalejší ochranou proti přepětí, než minule...) - a také zbrusu nový srážkoměr, který zabere další (poslední) zbývající vstup do digitálního převodníku "drak" zatím používaný pro osvitoměr. Osvitoměr tedy prozatím odstavujeme, do doby než seženeme levný digitální převodník resp. než přidáme případná další analogová měření, aby se vyplatilo instalovat nový "drak".

Kamenec

Měříme tam již také teplotu a vlhkost, viz grafy na stanici Kokrháč.

Za zprostředkování bezplatného přenosu obrázku děkujeme firmě Mikroservis Semily, jmenovitě panu Patkovi.

Kaleidoskop obrazků z Kamence za celý den (v optimálním případé, o půlnoci UTC, všech 288 obrázků, co jich kamera za den nasnímá...) viz na stránce náhledy, nedoporučujeme však majitelům dial up připojení !!!


Nová webová stránka "Kokrháč"

Nová webstránka Kokrháč (je zatím v počáteční formě) shrnuje m.j. teplotní grafy námi měřených poloh různé výšky v západních Krkonoších a jejich blízkém podhůří od Držkova, přes Příchovice až k vrcholu Lysé hory. Záběr kamery je od vysílače na Kamenci.


Cizojazyčné mutace stránek

Ćasto se setkáváme s návrhem zřídit cizojazyčné mutace některých doprovodných textů stránek Hydronetu: anglickou, německou a polskou, holandskou. Nemá někdo třeba chuť pomoci v tomto směru? Samozřejmě, nemuselo by vůbec jít o doslovný překlad, byl by to prostě text formulovaný podle vůle překladatele, který by pod tím textem byl podepsán


Stanice Příchovice

Tato nová stanice je v provozu od 22.6. Zatím tam máme jeden teploměr na severní straně domu, asi 200 m na sever od kostela, ve výši asi 820 m n m. Je to necelý kilometr od známé rozhledny Hvězda. Měřené teploty viz zatím na grafu Příchovice nebo společně s Držkovem zde .


Stanice Lysá hora

Byla postavena dne 25.6. 2004. Sídlí v budově vedle horní stanice sedačkové lanovky. Má zatím tři teploměry - jeden na severozápadním rohu budovy, dva těsné vedle sebe pod severovýchodním cípem střechy, jeden s čidlem vyčnívajícím ven - a vlhkoměr (tamtéž). Ćasem plánujeme i další, analogová (přes "draka") měření: tlak, osvit, půdní vlhkoměr na měření námrazy a.j.


Kamery

Na horách i v podhůří jsou mnohá místa, která by zasloužila online webkameru, ať již ve spojení s meteo stanicí nebo samu o sobě. Zkušenost říká, že kamera zvýší sledovanost meteo stanice obvykle několikanásobně. Ethernetová kamera pro interní použití (optimální, z hlediska nároků na schopnosti té kamery bývá pohled za oknem k severu) stojí již jen asi 6 000 Kč; notebook či počítač ji obsluhující se dá pořídít za cca 2 000 Kč. Spojení by se asi dalo leckde zařídít přes provozovatele místních sítí.


Data a jejich zpracování

Data ze stanic by se mohla stát zdrojem zajímavých studentských (ročníkových apod.) prací z analýzy, statistiky i programování. Zájemci z matfyzu i odjinud, ozvěte se!


Nové webové stránky

Naše dosavadní webové stránky jsou asi poněkud strohé pro některé navštěvníky. Pokud by měl nekdo zájem použít data Hydronetu na tvorbu stránek dalších, třeba i trochu populárněji a šířeji zaměřených (nejen na meteorologii regionu), spřátelených stránek nových, bude taková iniciativa samozřejmě vítána. Rádi bychom do budoucna drželi stránku hydronet.cz spíš jako akademickou, možná i více odborně zaměřenou - s touto stávající stránkou by ale snad dobře mohly koexistovat i stránky další, třeba i častečně komerčně zaměřené.


Popularizace Hydronetu

Rádi bychom zlepšili povědomí o našich stránkách v regionu, a mezi dalšími potenciálními zájemci. Bude velkou pomocí pro rozvoj naší činnosti, budete-li Hydronet propagovat mezi známými, umístíte odkaz na něj na svých webových stránkách, přípichnete vhodnou noticku o naší činnosti na "veřejných sloupích" apod. Snažíme se informační "embargo" prolomit, ale zatím se nám to dařilo jen málo.

Zde je malý propagační soubor snímků našich kamer, pořízených v jeden moment (snímek z Brodu je udělán o 100 minut později, nebot tam byla zrovna dopoledne ve městě výluka elektrického proudu :-)

Jizerka, Kamenec, Lysá, Brod.

(Zde jsou adresy: http://greendate.monty.cz/jizerka/foto/jizerka_200409170820.jpg http://greendate.monty.cz/kamen/foto/kamen_2004091708.20jpg http://greendate.monty.cz/lysa/foto/lysa_200409170820.jpg http://adela.karlin.mff.cuni.cz/~mzahrad/zeleznybrod4.jpg)

Návštěvníci našich stránek, máte k dispozici zadarmo množství zajímavých údajů, pomozte nám aspon takto !


Mobilní služby

Získali jsme kontakty na firmu schopnou převést mnohé služby Hydronetu na mobily - přes Javu, popř. WAP či SMS.

Jak velký by byl o takové služby zájem? Není přece špatné třeba v autobuse z Prahy do Krkonoš, či v autě, ale i na lyžích či na kole zapnout mobil s online informacemi z Lysé hory, Jizerky, Příchovic, Držkova, Brodu,... Nemáme takovéto služby mírně zpoplatnit? Jak? Jsme přístupni různým námětům, cílem je získat prostředky pro rozvoj našich stávajících i dalších stanic.


Rozšiřování stanic

Příklad stanice Držkov (a jejího správce Radka Hubnera, středoškolského studenta) ukazuje, jak bychom v budoucnu rádi expandovali svoji činnost. V lokalitě se najde schopný nadšenec pro měření, nejlépe již s vlastním, vyřešeným online přistupem na Internet. My mu poskytneme nejnutnější měřidla, Josef dodá know-how a stanice může začít fungovat :-)


Sportovní akce, lyžařský servis

Příchovice (820 m n m) leží jen o pár metrů výše než (a mají identické počasí jako) 5 km vzdálený vrchol Tanvaldského Špičáku, počasí v Příchovicích je dále prakticky totožné s počasím ve středních polohách, jen 5 km vzdálených, sjezdovek na Čertáku (660 az 1040 m n m) v Harrachově, v Rokytnici na Studenově (650 -900 m n m), v dolních partíích sjezdovky z Lysé hory (720 - 1312 m n m), v horní části sjezdovky v Pasekách n.J., v Rejdicích, ve Vysokém na Šachtách atd. Důležitost meteo údajů z Lysé hory pro lyžaře plánující výlet na hřebeny Krkonoš nepotřebuje komentáře. Držkov (510 m n m) pak representuje typickou výšku náhorní planiny podhůří, ale i dolniho konce Rokytnice n. J, Desné, Tanvaldu, Smržovky, dolni stanice vleku od Jablonečku k Vysokému, vleku v Zásadě apod. Pětice online měřicích bodů Brod - Držkov - Příchovice - Jizerka - Lysá hora dá tedy v zimě velmi dobrou představu o aktuálních teplotách a počasí všech nadmořských výšek oblasti západnich Krkonoš, Jizerek a jejich podhůří, zvláště pak o počasí ve třech jejich hlavních lyžařských střediscích: na Špičáku, v Harrachově, v Rokytnici - a také na běžecké magistrále v Jizerkách.

Doplníme ji nejspíš v brzké době ještě Kamencem u Vysokého (695 m n m) a hodila by se ještě nějaká zajímavá lokalita kolem 1000 - 1100 m n m, třeba vrchol Čertáku nebo Dvoračky. (Nemají tam třeba zájem?) Pak by byla mapa teplotního gradientu v oblasti kompletní, bereme li v potaz že přístup na Sněžné jámy resp. k datům ze Sněžky se nám zatím získat nepodařilo.

(Pozn. Od konce srpna měříme i na Kamenci, 695 m n m.)

Letos jsme sice již nabízeli online služby organizátorům Jizerské 50, ale asi příliš pozdě. Navrhujeme nyní například i organizátorům plánovaného mistrovství světa v klasických lyžařských disciplínách, ať sledují naši činnost. Možná, že po zkušenostech (věřme, že dobrých) následující zimy usoudí, že podobná, náležitě hustá sít měřidel by byla velmi účelná i na Liberecku, nejen v povodí Jizery.


Perspektiva

Obecně, naším ideálem je rozsáhlá, samoobslužná meterologická sít, budovaná zdola iniciativou vzájemně spolupracujících jednotlivců, neomezená na jeden relativně malý, byt velmi zajímavý region... Moderní alternativa, doplnění ale i konkurence stávající síti ČHMÚ. (Kterážto je bohužel nepřístupná běžnému zájemci.)


Místní samospráva

Kontakty s místní samosprávou máme zatím poměrně slabé, setkáváme se spíš s nedůvěrou k naší "amatérské" činnosti. Rádi však vysvětlíme všem zainteresovaným podrobněji, o co usilujeme, jak se naše činnost liší od (jim známějších) organizací jako je ČHMÚ, Povodí Labe a další. My se samozřejmě spolupráci nebráníme, naopak.