Kokrháč/Kotel/Kesselkoppe. Pohled z Kamence Hydronet.cz

Měření a kamery ze západních Krkonoš a jejich podhůří za posledních 48 hodin. Obnova stránky po pěti minutách.

Obrázek níže ukazuje online záběr panoramatu Kokrháče a Lysé hory, fotografovaný od horní stanice vleku z Jablonečku na Kamenec, pob1íž Vysokého nad Jizerou. Poklepnutím na něj ho dostanete ve větším formátu. Sdruženi hydronet.cz má řadu dalších stanic a kamer v blízkém okolí Kamence. Snímek z vrcholu Lysé hory je zde, stanice na Vrbatově boudě má svoji stránku tady, máme kamery na Čertáku, v Rejdicích a na Jizerce. Osou teto krajiny je řeka Jizera, podivejte se online do jejího údoli a koryta v Kořenově, asi 7 km severně od Kamence.
Novinka! prosinec 2009. Nové zoomovací kamery Kokrháč / Galerie a Jabloneček / Galerie. Více informací zde.

foto

Můžete se také podívat, pro srovnání resp. za účelem krátkodobé predikce počasí, na galerii protilehle kamery, snimajici na Lysé hore pohled ke Kamenci a dale do podhuri. Viz take dalsi nase stanice v blizkých Rejdicich¨ a na Jizerce. Podivejte se pro srovnani i na řeku Jizeru do nedalekého (10 km) podhůří, do Železného Brodu. Informaci o počasí ve Vysokém nad Jizerou najdete zde. Předpoved pocasi pro region je na tomto meteogramu.
Dnešní obrázkovou historii kamery Kamence najdete na stránce Denní galerie Kamence. Poklepnutím na zmenšené obrázky dostanete záběr v nejlepším rozlišení. Starší galerie (nez 8 dní) pro nedostatek místa nevystavujeme. Ze cca půl milionu snímků udělaných od srpna 2004 starou kamerou však mnohé snímky stojí za prohlédnutí i po čase. Viz například impozantní podvečerní osvětlení hřebene Kokrháče ze dne 27.listopadu 2005 kolem čtvrté hodiny (15.00 UTC) odpoledne, kdy těsně před svým západem vysvitlo na pár minut slunce a, b. Nebo letni snimek s pasoucimi se kravami, či 5 let starý pohled na altokumulus tamtéz a, b.

Upozornění

Uváděná data a fotografie a jejich včasné objevení se na internetu, fungování resp. i budoucí existence stanic a spojení z nich apod. jsou bez jakékoliv záruky. Jde o experimentální měření a fotografování, konaná na vlastní náklady členů sdružení Hydronet.cz. Umístění měřidel není vždy úplně standardní, typická chyba adjustace teploměrů by ale neměla převýšit 0.1 stupně. Uvítáme jakékoliv reakce a náměty na naší diskusní stránce.

Popis obrázku z Kamence

V zimě mezi 18-21 hodinou vidíme na snímku osvětlený záběr z nočního lyžování na Kamenci. Více informace viz zde.
Záběr, který vidíte (pokud není zrovna tma, mlha a kamera i spojení funguje - v opačném případě se koukněte, pro lepší orientaci v tomto textu, třeba sem) začíná vlevo dole v údolí Jizery bílou továrnou Darre. (Dříve Železnobrodské sklo, a ještě mnohem dříve přádelna firmy Liebig, jedna z mnohých v tomto kraji.) Výška hladiny Jizery (jejíž koryto je vidět napravo od továrny) dole v Jablonečku je asi 440 m n m. V horní části levého okraje obrazu vidime louky u vleku na Studenov (Rokytnice nad Jizerou), které na nejnižším místě hřebínku ohraničuje chata Spolana 930 m n m. Záběr kamery začíná zleva zhruba na 15 stupních ssv směru, těsně napravo od Janovy skály 1000 m n m poblíž Ćerťáku nad Harrachovem. Za Studenovem vidíme, již na pohraničním hřebenu, výrazný vrch jmenujici se též Kamenec 1238 m n m, přecházející napravo v Luboch (fotografie z 16.1.2005, ten den bylo v Praze +16 C) na polských mapách označovaný též jako Kamiennik) 1300 m n m. Za Lubochem zastiňuje výhled na pohraniční hřeben se Szrenicou (Reiftraeger) hřeben Plešivce 1209 m n m pokračující sedlem Zadní Plech 1200 m n m. Vnitrozemský, český hřeben dále napravo pokračuje Lysou horou 1344 m n m. Dobře vidíme modrou sjezdovku zleva, dále průsek lanovky na Lysou horu (horni stanice, kde měříme, má 1312 m n m) a červenou sjezdovku zprava. Před sjezdovkami vidíme zleva rozložitý vrch Stráž (s hotelem Stráž napravo) zastiňující nám pohled na Rokytnici i na Horní Domky na jejím okraji, směrem k Lysé hoře. Kokrháč - Kotel, nejvyšší viditelný bod našeho záběru (fotografie je z 22.3.2005) má 1435 m n m. (Sněžné jámy a Vysoké Kolo 1500 m n m, které jsou schovány spolu s Labskou loukou za Lysou horou, nevidíme.) Dobře je vidět charakteristický přechod do Kotelních jam pod vrcholem. Tahle nezaměnitelná silueta je vidět při vhodném počasí někdy už za Prahou, jedete li po silnici č. 10 směrem na Liberec a Krkonoše. (Samotné Kotelní jámy jsou pak vidět, díváte li se více od jihu, třeba od Benecka.) Napravo od Kotle je Zlaté návrší s Vrbatovou boudou, pod ním ještě více napravo Vlčí hřeben. Záběr pod hřebenem končí osadou Františkovem a údolím v Buřanech, nad nimž vede silnice z Horni Rokytnice na Rezek, do Vítkovic a Jilemnice. Úplně napravo jsou pak svahy osady Hejlova. Nalevo pod Kotlem vidíme lučni enklávu Dvoraček. Vleky v popředí obrázku na Kamenci ústí dva, novější Poma je vpravo od kiosku pro lyžaře. Za zády zleva máme Vysoké nad Jizerou, zprava pak obec Tříč. Harrachov a Nový Svět jsou schovány za horou Čerťákem za levým okrajem obrázku, Špindlerův Mlýn v údolí Labe za pravým okrajem, kde bychom při širokoúhlejším záběru uviděli i Luční horu 1550 m n m (zakrývající z této strany Sněžku 1603 m n m) a další vrcholy Krkonoš. Celkové výškové rozpětí záběru je 440 m n m - 1435 m n m, tedy 995 metru. Naše kamera je umistěna ve výši cca 690 m n m.

Poděkování

Děkujeme Městskému úřadu v Jablonci nad Jizerou, majiteli objektu u horní stanice vleku na Kamenci, za možnost umístit naši kameru na tomto místě s krásným výhledem. Děkujeme panu Nečáskovi za mnohačetnou pomoc v průběhu posledních let. Za zprostředkování bezplatného přenosu obrázků a dat z Kamence děkujeme firmě Mikroservis Semily, jmenovitě panu M. Patkovi.

Měření z okolí Kamence

Teplota Kamenec 690 m n m


teploty

Teplota Čertova hora 1020 m n m

teplota a vlhkost na Certaku
[CNW:Counter] CNW:Counter Valid HTML 4.01!
© J.Přibán, J. Zeman a M.Zahradník
Vytvořeno 17. 9. 2004, poslední změna 8.12.2009